• +90 216 449 10 10

Umre

Umre kelimesi, ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Dinî bir terim olarak umre, ‘Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safâ ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak suretiyle yerine getirilen ibadet’ demektir. Umrenin iki farzı vardır: İhram ve tavaf. Bunlardan ihram şart, tavaf rükündür.
Vacipleri ise sa’y ile tıraş olup ihramdan çıkmaktır.
Ömürde bir defa umre yapmak sünnettir.


Umrenin Zamanı

Umre için belirli bir zaman yoktur. Her zaman yapılabilir.

Umrenin Fazileti

Umrenin faziletine ilişkin bazı hadis-i şerifler vardır. Bunlardan ikisinin anlamı şöyledir:

  • “Umre, diğer bir umre ile arasındaki günahları siler.”
  • “Ramazan’da yapılan umrenin sevabı bir haccın sevabına denktir.”

Umreye Nasıl Gidebilirim?

Umre programları sayfamızda detaylı olarak açıklanmıştır. İlgilendiğiniz sizin için uygun olduğuna inandığınız programı bize bildirmeniz durumunda “Huzur ve Güvenle” sloganıyla hizmet vermekte olan profesyonel ekibimiz için için herşeyi planlayacaktır.
Bulunduğunuz ilde Artur şubesi bulunuyorsa, umreye Artur ile gitmiş çok kişi vardır. Kendilerinden Artur hakkında bilgi alabilirsiniz.
Umre programınızın yapılması veya umre hakkında detaylı bilgi almak için Şubelerimizden yardım alabilirsiniz. Yaşadığınız şehirde Artur kayıt ofisi yoksa ( 0216 ) 449 10 10 nolu telefonu arayabilirsiniz.

İhram
Telbiye
Harem Bölgesine Giriş

İhrama giren kişiler, içtenlikle dua ederek ve Yüce Allah’ı anarak Harem-i Şerif’e yönelirler. Dışardan gelenler, Mekke’ye vardıklarında kutsal iklime ulaştıklarından dolayı Yüce Allah’a şükrederler. Mekke’de yine telbiye, dua ve diğer zikir cümlelerini söyleyerek Harem-i Şerif’e giderler. Bunlar söylenmese de olur. Ancak bilenlerin söylemesi güzel olur. Harem-i Şerif, Kâbe’yi çevreleyen mescittir. Tavafa başlamadan evvel Telbiyeyi keserler. Daha sonra “Umre tavafı”nı yaparlar.

Say

omak, hızlı yürümek anlamına gelen Sa’y, Safâ ile Merve arasında usulüne göre gerçekleştirilen gidiş geliştir. Terim olarak, hac ve umrede Kâbe’nin doğu tarafındaki Safâ’dan başlayarak Merve’ye dört gidiş, Merve’den Safa’ya üç dönüş olmak üzere bu iki mevki Arasındaki gidiş-gelişe denir. Sa’y esnasında Safâ ile Merve arasındaki 20mesafenin iki yeşil ışık arasında bulunan bölümünde daha canlı ve hızlı yürümeye ise “Hervele” denilmektedir. Sa’y yapacak kişi, Hacer-i Esved’i istilam ederek Safâ tepesine yönelir. Allahım! Senin rızan için umre sa’yini yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle” diye niyet eder, Kâbe’ye döner, tekbir, tehlil, salâvat okur ve içtenlikle dua eder. Sonra Merve tepesine doğru yürüyerek sa’yin ilk şavtına tekbir, tehlil ve dualarla başlar. Yukarıda da belirtildiği üzere bunların okunması zorunlu değildir. önemli olan içtenlikle Allah’a yöneliş ve duadır. Yeşil ışıklı direklerin arasında, erkekler koşar adımlarla yürür (Hervele). Merve’ye varınca bir şavt tamamlanmış olur. Burada da yine Kâbe’ye yönelerek tekbir, tehlil ve salâvat-ı şerife okunur, dua edilir. Sonra Merve’den Safâ’ya doğru yürünür. Safâ’ya varınca ikinci şavt tamamlanmış olur. Diğer şavtlar da aynı şekilde yapılır. Yedinci şavt tamamlandıktan sonra Merve’de Kâbe’ye karşı dönerek dua edilir ve sa’y tamamlanmış olur.

Umrede Kadınlar

Umrenin yerine getirilişi açısından kadınlarla erkekler arasında görülen farklar şunlard��r:

  • Kadınlar için erkeklerde olduğu gibi özel bir ihram kıyafeti söz konusu değildir. Kadınlar umre esnasında da elbise, başörtüsü, çorap, ayakkabı gibi her zaman giydikleri kıyafetlerini giyerler. Yalnızca yüzlerini örtmezler.
  • Telbiye, tekbir, tehlil, salâvat okurken ve dua ederken erkeklerin yaptığı gibi seslerini yükseltmezler.
  • Remel ve Hervele yapmazlar.
  • İzdiham olan yerlerde mümkün olduğu kadar erkeklerin arasına girmemeye özen gösterirler. Özellikle namaz kılarken, erkek safları arasında kalmayıp kadınlara ait yerlerde namaz kılarlar.
  • Özel günlerinde iken ihrama giren veya ihrama girdikten sonra âdet görmeye başlayan hanımlar, umrelerini özel günleri geçtikten sonra yaparlar. Bu dönem devam ettiği sürece dua, tesbihat ve zikir ile kutsal iklimdeki vakitlerini değerlendirirler.

İletişim Bilgileri

Aşağıdaki irtibat bilgilerini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Adres

Artur, Osmanağa Mah. Başçavuş Sok. Ev-Taş İş Mrk. No.31/7, Kadıköy İstanbul, Türkiye

Telefon

+90 216 449 10 10

E-posta

infoarman@arman.com.tr© Copyright 2024 artur.com.tr. | Tüm Hakları Saklıdır.